Anmeldelser

4 x Single Malt fra Teerenpeli Distillery

Indtil for ca. 10 år siden var jeg slet ikke opmærksom på, at der blev produceret whisky i Finland. Men det gør der heldigvis – og de laver ret spændende ting. Derfor sagde jeg også ja med det samme, da jeg blev inviteret til en smagning med den finske producent Teerenpeli på Luke’s Bar i København. Invitationen kom fra virksomheden Bemakers, der er den danske repræsentant.

Jeg havde ganske vist hørt om Teerenpeli, men havde ikke smagt nogle af deres produkter, så jeg var lidt spændt. Omgivelserne var i øvrigt helt perfekte, da de foregik i det ”hemmelige” speakeasy lokale på Luke’s bar – og så blev jeg endda sat ved siden af Luke selv. Luke’s Bar er et af mine favoritsteder i København – og Luke selv (som faktisk hedder Dennis), er en rigtig fin fyr. Smagningen blev ledet af deres Sales & Marketing Manager Veera Pastinen, så vi var i gode hænder.

Men lad mig lige kort introducere dig til Teerenpeli, inden jeg kommer til selve anmeldelserne.

Teerenpeli Distillery blev grundlagt i 2002 i den finske by Lahti – og er i dag Finlands største destilleri. De laver udelukkende Single Malt og alt bliver, naturligvis, lavet på Pot Stills. Langt de fleste er uden røg, men af de 12 forskellige produkter de (i skrivende stund) sælger, er der et par stykker med en anelse røg.

Da de startede i 2002, var destilleriet placeret i restauranten ” Taivaanranta” i centrum af Lahti. Taivaanranta er i dag en kæde af otte restauranter og en del af Teerenpeli Group. I 2015 åbnede deres destiller nummer to og det er her den store del af produktionen foregår – samt ikke mindst rundvisninger, m.m. Med det nye destilleri er de hermed oppe på en kapacitet der giver mulighed for produktion af 100.000 liter destillat om året.

Når det kommer til lagringen, så bruger de (meget traditionelt) brugte Bourbon- og Sherryfade. De har dog også nogle produkter hvor man har brugt fade der har været brugt til Portvin, Madeira og Rom.

Destillatet bliver i øvrigt hældt på tønder ved 63,5% ABV – og så bruger de udtjente 40-fods containere til at lagre tønderne. Det er faktisk ret smart, når jeg lige tænker over det, da der må blive virkelig varmt inde i de containere om sommeren. Og temperatursvingninger, det er guf for lagring af whisky. I skrivende stund har Teerenpeli ca. en halv million liter whisky i gang med lagring.

Selv om den samlede finske produktion er relativ lille – og samlet på få producenter – så har man faktisk været i gang længere end producenterne i Danmark (hvis man lige ser bort fra ”C.L.O.C.” fra 50’erne). Vi skal faktisk helt tilbage til 1981 for at finde den første finske whisky, der blev produceret af det statsdrevne monopol ”Alko” på destilleriet ”Koskenkorva”. Den første finske Single Malt (Old Buck) stammer fra 2001 – og det er faktisk nogle år før vi kom i gang i Danmark.

I dag er der fire hovedproducenter af whisky i Finland (Teerenpeil, Kyrö, Helsinki og Valamo Monestary) – og hertil kommer en lang række mindre producenter. Den samlede årlige produktion er estimeret til ca. 750.000 liter. Det er lidt mindre end i Danmark.

Teerenpeli fokuserer som nævnt udelukkende på Single Malt, og man kan i skrivende stund købe følgende produkter i Danmark – og som er dem jeg anmelder i dag:

  • KULO. En 7 år gammel Single Malt lagret på Sherryfade. ABV er på 50,7% og det er nok deres mest populære produkt. ”Kulo” er det finske ord for ”kontrolleret afbrænding”, som man bl.a. ser det på markerne efter en høst.
  • KASKI. Også en Single Malt lagret på Sherryfade – dog uden aldersangivelse. ABV er på 43%. ”Kaski” er det finske ord for det område der er tilbage efter afbrænding (Kulo).
  • SAVU. En let røget Single Malt uden aldersangivelse, der er lagret på 80% Bourbon-fade og 20% Pedro Ximénez Sherryfade. ABV er på 43%. ”Savu” er det finske ord for røg.
  • AGED 10 YEARS. Som navnet indikerer, så er dette en 10 år gammel Single Malt, der er lagret på 85% Bourbon-fade og 15% Sherryfade. I modsætning til Savu er den dog ikke røget. ABV er på 43%.

Herudover kan man også finde ”Portti” (lagret på Portvinsfade) og ”Palo” (deres 20-års jubilæumsudgave) udvalgte steder – men det virker ikke som om det er en del af det faste sortiment i Danmark.

Alle deres produktet kommer i 500ml flasker.

Inden vi går over til selve anmeldelserne, bliver jeg altså nødt til at dele en af mine favorit ”fun facts”, der går ud på at Finland simpelthen har verdens fedeste ord: ” Kalsarikännit” betyder ”ønsket om at blive hjemme og blive fuld – i dit undertøj – uden ønsket om at gå ud”. Det er jo fuldstændig fantastisk, at der er et enkelt ord der beskriver hele den sætning 🤣

Men lad os få smagt på varerne ……

Teerenpeli KULO Single Malt

  • Producent: Teerenpeli Group
  • Destilleri: Teerenpeli Distillery
  • Klassifikation: Single Malt
  • Alder: 7 år
  • ABV: 50,7%
  • Mash Bill: 100% maltet byg
  • Pris: 549 kroner.

Duft: Dejlig sødme og en anelse røg, som jeg dog ikke genkender som tørverøg. Malten er også nedtonet – og alkoholen er meget blid. En lidt underspillet, men behagelig, duft.

Smag: Engelsk lakrids. Rosiner. Malt (langt mere end i duften). Eg. Måske noget tørret abrikos eller figner.

Eftersmag: Dejlig, harmonisk og med den helt rigtige længde.

Konklusion: En virkelig dejlig oplevelse og noget af en start. Helt sikkert en whisky der vil appellere til mange.

0
Kvalitet: FANTASTISK
0
Værdi: FANTASTISK
Hvad betyder dette?
Tjek guiden til vores scoringssystem

 

Teerenpeli KASKI Single Malt

  • Producent: Teerenpeli Group
  • Destilleri: Teerenpeli Distillery
  • Klassifikation: Single Malt
  • Alder: NAS
  • ABV: 43%
  • Mash Bill: 100% maltet byg
  • Pris: 449 kroner.

Duft: Mere afdæmpet end KULO – helt som forventet. Nærmest delikat, som faktisk fungerer godt.

Smag: De klassiske malt-noter og man kan også genkende et strejf af Sherry. Der er også nogle bage-krydderier jeg ikke lige kan definere – karadomme er nok det nærmeste.

Eftersmag: Kort, men behagelig.

Konklusion: En god klassisk Single Malt der er nem at drikke, men som dog ikke skiller sig mærkbart ud i mængden. Jeg ville selv til hver en tid give de 100 kroner mere for 7-års udgaven, men der vil sikkert være nogle der foretrækker KASKI grundet den lavere ABV.

0
Kvalitet: FANTASTISK
0
Værdi: FANTASTISK
Hvad betyder dette?
Tjek guiden til vores scoringssystem

 

Teerenpeli SAVU Single Malt

  • Producent: Teerenpeli Group
  • Destilleri: Teerenpeli Distillery
  • Klassifikation: Single Malt
  • Alder: NAS
  • ABV: 43%
  • Mash Bill: 100% maltet byg
  • Pris: 449 kroner.

Duft: Tørv lige med det samme – men absolut afdæmpet. Og faktisk ret behagelig. Der træder stadig lidt sødme frem, men maltduften er næsten ikke til at finde.

Smag: Næsten en kopi af duften – men sødmen er lidt forsvundet. Heller ikke den store mundfornemmelse – nærmest lidt tynd.

Eftersmag: Kort … havde det ikke lige været for at røgen giver et kick til sidst.

Konklusion: Lever ikke helt op til kvalitetsniveauet fra de første to, men med en eftersmag der virkelig er interessant. Peat-fans kan føle sig helt hjemme her, på trods af at røgen i selve smagen er meget afdæmpet.

0
Kvalitet: FANTASTISK
0
Værdi: FANTASTISK
Hvad betyder dette?
Tjek guiden til vores scoringssystem

 

Teerenpeli AGED 10-YEARS Single Malt

  • Producent: Teerenpeli Group
  • Destilleri: Teerenpeli Distillery
  • Klassifikation: Single Malt
  • Alder: 10 år
  • ABV: 43%
  • Mash Bill: 100% maltet byg
  • Pris: 599 kroner.

Duft: Den klart bedste næse af de fire; Karamel, vanilje, blid malt, appelsinskal og eg.

Smag: Igen er duftindtrykket at finde i smagen. Malten har lidt mere overhånd her – og så kan jeg ikke længere fange appelsin. Men alt andet er det samme.

Eftersmag: Behagelig og mellemlang.

Konklusion: Min favorit blandt de fire og givet den relativ beskedne spredning i priserne, er det en no-brainer. Med mindre altså man bare skal have tørverøg. En flot whisky til prisen – men der er omvendt også rigtigt mange konkurrenter i netop dette prisleje.

0
Kvalitet: FANTASTISK
0
Værdi: FANTASTISK
Hvad betyder dette?
Tjek guiden til vores scoringssystem

 

Leave a Reply

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *